Akupunktura, wschodnia metoda na smukłą sylwetkę? Fakty i Mity

Aktualizacja

Akupunktura to metoda polegająca na stymulowaniu akupunktów czyli miejsc na skórze lub tkance podskórnej przy pomocy metalowych igieł. Zgodnie z mitologią dalekowschodnią, udrożnimy w ten sposób kanały energetyczne meridiany, wzmacniając przepływającą przez nas energię CHI. Czy ta niekonwencjonalna metoda pomoże nam spalić kilogramy? Jak działa i czy jest bezpieczna? Co mówią badania na temat akupunktury. Sprawdzamy.

akupunktura jako rodzaj lekarstwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrowersyjna historia Akupunktury

Historia akupunktury jest długa i zawiła, pierwsze wzmianki o tej wschodniej metodzie leczenia pojawiły się już tysiąc lat p.n.e. ale to nie na tym okresie czasu się skupimy tylko na czasach bardziej współczesnych. Chiny w których akupunktura została wymyślona w roku 1929 prawnie zakazały jej używania. Akupunkturę traktowano wówczas jako bardzo szkodliwy i niebezpieczny zabobon, który nie ma żadnego pokrycia w nauce medycznej. Okresem przełomowym w którym ta technika leczenia, wróciła do obiegu był rok 1954. W tych latach władza komunistyczna starała się dostarczyć obywatelom świadczeń medycznych na terenie całego kraju. Mała ilość wykwalifikowanych lekarzy medycyny zachodniej i niska wiedza ludności sprawiła, iż zdecydowano się ujednolicić akupunkturę i uznać ją jako metodę leczenia wielu schorzeń. Następnie jeszcze tego samego roku została napisana i wydana książka „Nowa akupunktura” w której wiedza o akupunkturze została mocno przekształcona i uproszczona (można by powiedzieć, że nie ma wiele wspólnego z poprzednią wersją). Dzięki temu władza komunistyczna dostarczyła na pozór taniej i łatwo dostępnej „metody leczenia”.

„Akupunkturę stosowano przez całe wieki na wszelkie dolegliwości więc musi coś w niej być”

FAŁSZ

Akupunktura wcale nie była powszechnie stosowana, była raczej marginesem lecznictwa w Chinach.

„Akupunktura jest starożytną mądrością”

FAŁSZ

Tak początek akupunktury był bardzo dawno temu, natomiast obecnie stosowana praktyka jest zupełnie inna. Tzw. nowa akupunktura jest mocno przekształcona dlatego nie można jej utożsamiać z starożytną, ludową mądrością.

 

Jak działa akupunktura?

Zgodnie z akupunkturą przez całe nasze ciało, przypływa energia CHI która odpowiada za funkcjonowanie całego naszego organizmu (dlatego stosowanie akupunktury jako metody leczenia na każdą dolegliwość jest według zwolenników uzasadnione). Jeśli więc wszystko jest dobrze, jesteśmy cali i zdrowi. Jednak gdy coś jest nie tak, np. nasza waga jest za duża, wtedy nasze kanaliki przez które przepływa energia CHI są prawdopodobnie zablokowane co jest przyczyną naszej nadwagi. Zadaniem zabiegu jest więc odblokować wszystkie meridiany (kanaliki) tak by wszystko było okay.

 

Jak działa akupunktura w odchudzaniu?

W akupunkturze wyróżniamy meridiany czyli punkty przez które przepływa energia CHI. Każdy z nich odpowiada za jakiś aspekt naszego zdrowia, np. serca, jelit czy też żołądka. Są również odpowiednie miejsca które odpowiadają za łaknienie i ogólnie rzecz ujmując odchudzanie. W sumie wyróżniamy  12 głównych meridian, i wiele mikromeridian rozmieszczonych po całym ciele.  Celem takiego zabiegu jest zrównoważenie energii CHI która w przypadku blokady może wywoływać różne choroby np. otyłość. Wbijana igiełka ma pobudzić i odblokować strumień energii który przez nas przepływa i pozwolić nam, np. zwalczyć nadmierny apetyt lub pozbyć się bólu.

 

Zastosowania akupunktury

Akupunktura wykorzystywana jest głównie podczas:

  • Leczenie przewlekłych bólów, szyi, pleców, głowy, kolan.
  • Problemów trawiennych.
  • Zatruć, nudności i wymiotów.
  • Odchudzaniu (kontrola łaknienia).
  • Depresji, stresu.

Akupunktura, medycyna orientalna

 

Czy  akupunktura rzeczywiście działa? BADANIA

Okazuję się, że paradoksalnie są spore szanse na to iż metoda akupunktury zadziała, okazuję się bowiem, że po zabiegach ludzie rzeczywiście potrafią trochę obniżyć wagę, ale nie za sprawą samego zabiegu, bowiem w tym przypadku działa efekt Placebo.

Sama akupunktura została przebadana setki razy, prac naukowych na jej temat jest naprawdę wiele, głównie dlatego, że jest to niekonwencjonalna metoda, której badania są bardzo tanie. Spróbujemy przybliżyć Państwu niektóre z nich.

Badania zrobione w 2006 roku przez University Medical Center w Berlinie wykazały, że w grupie osób cierpiących na bole krzyża po 8 tygodniach stosowania akupunktury ich cierpienie się obniżyło.

Badania z 2009 roku z Monachium zrobione na ponad 2 tysiącach pacjentów wykazały, iż grupa otrzymująca pozorowaną akupunkturę, zarówno jak i grupa stosująca prawdziwe sesję, znacząco złagodziły swoje bóle migrenowe.

Dwóch naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu opracowało „fałszywą igłę”, która może umożliwić badaczom akupunktury, wykonywanie lepiej zaprojektowanych kontrolowanych badań. Urządzeniem jest igła z tępą końcówką, która porusza się swobodnie w miedzianym uchwycie. Kiedy końcówka dotyka skóry, pacjent odczuwa wrażenie podobne do igły do ​​akupunktury. W tym samym czasie widoczna część igły porusza się wewnątrz uchwytu, więc wydaje się, że skraca się, jakby przenikała skórę.

W 2004 roku ten sam zespół na zasadzie wykorzystania złudnego zabiegu akupunktury, przebadał 220 kobiet cierpiących na problemy z nudnościami. W badaniu Panie zostały podzielone na dwie grupy, tą która podjęła się prawdziwej akupunktury i drugą z wykorzystanie tzw. fałszywej igły. Analiza wykazała, że obydwie grupy zgłaszały obniżenie się poziomu mdłości.

W badaniach opublikowanych przez magazyn „People”, pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, pierwsza z nich uczestniczyła w zabiegach akupunktury, druga zaś uczestniczyła w fałszywym zabiegu, okazuję się, że obydwie grupy  odniosły sukces w pozbywaniu się kilogramów, średni wynik drugiej grupy (która tylko myślała że zabieg był normalny) pozbyła się większej ilości kilogramów.

 

Czy powinniśmy stosować akupunkturę. Podsumowanie

Zarówno meridiany jak i energia CHI nie mają żadnego przełożenia na obecną wiedzę naukową, nie pokrywają się one ani z układem nerwowym ani limfatycznym. Cała ta metoda opiera się głównie na wierze w zabobony i „magiczne” techniki które mają nas uzdrowić mimo tego, że nie ma żadnych dowodów na ich rzeczywiste działanie. Ponadto zwolennicy akupunktury twierdzą, że jest ona lekiem na wszelkie dolegliwości i swoje wywody potwierdzają badaniami. Problem polega na tym, iż są to badania które nie mają podwójnej ślepej próby. Oznacza to, że nie ma drugiej grupy która korzysta z placebo. Każde z tych badań jest więc niemiarodajne, dlaczego? Ponieważ nie wiemy czy efekt jest wynikiem stosowanego środka czy tylko wynikiem sugestii.

Jeśli przeprowadzimy eksperyment i 100 ludziom podamy witaminę C, mówiąc im, że jest to środek na migreny, przy czym 5 osób uzna iż im to pomogło, czy my na takie zasadzie możemy powiedzieć, że witaminę C należy stosować zamiast aspiryny? Z całą pewnością nie. Czy w takim razie możemy uznać akupunkturę jako metodę medyczną skoro wszelkie badania pokazują, iż nie ma różnicy między prawdziwą akupunkturą, a pozorowaną?

Osobiście nie polecamy akupunktury jako skutecznej metody na odchudzanie, w naszej ocenie proponowanie placebo jako sposobu leczenia jest nieetyczne.

 

1 Comments

  1. Fajny smaczek historyczny na końcu który w zasadzie wyjaśnia cały temat 🙂 Sama kiedyś korzystałam z akupunktury i zmarnowałam czas i pieniądze

Skomentuj