Bypasy żołądka, chirurgiczne odchudzanie

Zabieg bypassu żołądkowego polega na sztucznym zmniejszeniu żołądka poprzez jego podział na dwie różnej wielkości części. Po operacji mając mniejszy żołądek,  jemy mniej,  zmienia się również nasz cały przewód pokarmowy(nie tylko żołądek), bowiem  dzięki pominięciu dwunastnicy skracamy  czas trawienia.

 

Leczenie chirurgiczne jest wskazane jedynie w przypadku osób, których BMI wynosi ponad 40 jak również chorych z BMI powyżej 35 przy współistnieniu chorób towarzyszących otyłości.

Aktualnie metody chirurgiczne są uważane za najskuteczniejszy sposób leczenia otyłości. Przeciwwskazaniami do leczenia tymi sposobami są m. in. uszkodzenia serca, nerek oraz wątroby i stany zapalne układu pokarmowego.

Jak to działa ?

Bypass sztucznie zmniejsza żołądek dzięki czemu  zmieści on mniej pokarmów niż zazwyczaj,  my w ten sposób choćby nie wiem co, nie możemy zjeść więcej, do tego dzięki pominięciu dwunastnicy, droga pożywienia mocno się skraca, co przyśpiesza trawienie i ogranicza wchłanianie  pokarmu.  Wszystko to razem wzięte powoduję, że po zabiegu u pacjentów następuję bardzo szybka i trwała utrata wagi.

Niestety po operacji może również wystąpić szereg powikłań (które są raczej rzadkością): infekcje,  zatorowość płucna, przepukliny pooperacyjne, zakrzepica żył głębokich, kamica żółciowa, bóle brzucha i biegunki, niedokrwistości i niedobory witamin. Mniej inwazyjne i wiążące się z mniejszym ryzykiem powikłań jest założenie opaski żołądkowej. Opaska może być w każdej chwili usunięta podobnie jak balon żołądkowy.

Jak wygląda okres po zabiegu?

Po operacji wykonane będzie prześwietlenie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem. Pozwoli to na realną ocenę niezbędnego czasu rehabilitacji. Niezależnie od tego, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pierwsze dwa tygodnie to przede wszystkim dieta w postaci płynów oraz zmiksowanych pokarmów. Dzięki operacji na pewno nie będzie jednak dochodzić do przejadania.

 

Podsumowanie:

Bypassy w przypadku mocnej otyłości mogą być świetnym sposobem na lepszą, zdrowszą sylwetkę, z statystyk wynika, iż większość takich zabiegów przynosi wspaniałe efekty i odbywa się w USA zaś w Polsce jest to jeszcze dość mało znana metoda, której koszty oscylują na poziomie 15-20 tysięcy złotych

 

 

Skomentuj