Czy warto kupić L-karnitynę podczas odchudzania?

Czy stosowanie L-karnityny jako środka odchudzającego, jest uzasadnione? Takie pytania zapewne zadaję sobie wielu z was, my natomiast spróbujemy zaspokoić Państwa ciekawość i udzielić odpowiedzi.

l-karnityna odchudzanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest L-karnityna?

L-karnityna to substancja która odgrywa ważną rolę w metabolizmie kwasów tłuszczowych. Pierwszy raz wyizolowano ją w 1905 roku z mięśni, jak się później okazało to właśnie tam zmagazynowana jest aż w 98%.  Pozostałe 2% natomiast, znajduję się w nerkach i wątrobie w których l-karnityna jest syntetyzowana (wytwarzana) w organizmie.

Mimo tego, że nasz organizm jest wstanie sam wytwarzać l-karnitynę, należy również dostarczać ją z pożywienie. (przeciętnie 25% potrzebnej l-karnityny wytwarzają nasze nerki i wątroba, natomiast resztę dostarczamy z jedzenia)

 

Jak działa l-karnityna

L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe o długich łańcuchach do mitochondriów, gdzie ulegają one przemianom, w których powstaje energia. Suplementacja l-karnityną ma więc sprawić, że większa ilość tłuszczu zostanie przekształcona na energie, a co za tym idzie zostanie szybciej spalona.

 

Ile L-karnityny potrzebuję nasz organizm

Dzienne zapotrzebowanie organizmu zdrowej, dorosłej osoby na L-karnitynę wynosi średnio 15 mg i jest pokrywane przez endogenną syntezę oraz dietę. Organizm dorosłego człowieka o masie 70 kg jest w stanie zsyntetyzować 11–34 mg L-karnityny dziennie. Ilość L-karnityny dostarczana codziennie z dietą wynosi średnio 20–200 mg . U wegetarian, z powodu braku mięsa w diecie (które jest świetnym źródłem l-karnityny) do 90% L-karnityny pochodzi z jej biosyntezy w organizmie.

Tutaj ważna informacja! Bardzo, bardzo rzadko stwierdza się niedobór l-karnityny w organizmie, głównie dlatego, że jedzenie spokojnie dostarcza nam  więcej l-karnityny niż potrzebujemy, natomiast nawet jeśli tak się nie dzieję to nasze nerki i wątrobą ją zsyntetyzują czyli wyprodukują.

 

Źródła l-karnityny

Głównym źródłem karnityny w pokarmie jest mięso i przetwory mleczne. Największe jej ilości znajdują się w baraninie, następnie w wołowinie, wieprzowinie i rybach. Najmniej L-karnityny zawiera mięso z drobiu. W pokarmie pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce) L-karnityna występuje w śladowych ilościach. Jej obecność stwierdzono w zbożach, owocach awokado, nasionach soi.

L-karnityna spożywana w pokarmach wchłania się w 50-90%, natomiast z suplementów tylko w 15-25%.

 

Co mówią badania?

Sportowcy przyjmowali l-karnitynę w dawkach 2-6 gram dziennie (zapotrzebowanie na l-karnitynę to około 15 mg= 0.015 g) przez okres kilku miesięcy.

Zaobserwowano wówczas, że podawanie L-karnityny jako suplementu zwiększało jej ilość we krwi, ale nie podwyższało jej zawartości w mięśniach . Sugeruje to, że egzogenna L-karnityna nie zwiększała utleniania kwasów tłuszczowych. Nie zaobserwowano, również wyraźnego obniżenia L-karnityny w mięśniach szkieletowych zarówno w stanie spoczynku jak i w czasie wysiłku. Wskazuje to, że wysiłek (np. trening) u zdrowych osób nie powoduje istotnego obniżenia jej poziomu w tkance mięśniowej.

Reasumując: Zażywanie większej ilości karnityny, niż potrzebuje organizm, nie powoduje zwiększonego spalania tłuszczu.

 

Podsumowanie:

L-karnityna powszechnie uważana jest jako środek sprzyjający odchudzaniu, natomiast badania tego nie potwierdzają. Zaznaczymy też, że nasze dzienne zapotrzebowanie na l-karnitynę jest w 99 % przypadków, zaspokajane za pomocą syntezy i jedzenia które spożywamy, nie ma więc powodów do dodatkowej suplementacji tym specyfikiem, ponieważ nie da to żadnego efektu.

 

Skomentuj