Folia spożywcza, metoda na odchudzanie, prawda czy mit?

Owijanie się folią spożywcza  jest nadal stosowane przez wiele kobiet i uważane, jako skuteczna metoda na zbędne kilogramy, jak ją stosować i czy rzeczywiście ten niekonwencjonalny sposób przyśpieszy naszą walkę z niechcianym tłuszczem? Sprawdzamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skąd taka wielka popularność?

Myślę, że duże znaczenie miał profesjonalny sport,  nieraz przecież widzimy zawodowców którzy w bardzo krótkim okresie potrafią zbić wagę nawet o kilkanaście kilo, wtedy właśnie możemy zaobserwować  jak mimo wysokiej temperatury trenują w bluzie, bądź specjalnym ubraniu który ma zwiększyć potliwość. Właśnie to, bardzo mocno wpływa na naszą wyobraźnię, bo przecież jak zawodowi bokserzy stosują podobne metody, to z całą pewnością to pomaga.

 

Jak to ma działać?

Owijanie się folią spożywczą ma sprawić, iż w wskazanym miejscu (owiniętym) nasze ciało z uwagi na wyższą temperaturę będzie wydzielało pot, który kojarzy się przecież z intensywnym treningiem  i odchudzaniem. Mylne spostrzeżenie, że gdy się pocę na pewno tracę kilogramy sprawia, że kobiety sięgają po folię z nadzieją, że jest to skuteczna recepta na odchudzanie, niestety ale nie.

 

Jak to nie działa!? Przecież moja waga spadła!

Tak nasza waga może spaść, ale tak samo jak w przypadku korzystania z sauny, jest to spowodowane utratą wody, którą przecież i tak musimy uzupełnić. By lepiej uzmysłowić dlaczego w procesie odchudzania, folia jest nieskuteczna należy wiedzieć, że kilogramy tracimy wtedy, gdy zużywamy więcej energii niż dostarczamy z pożywienia, innymi słowy kiedy bilans kaloryczny jest ujemny. W tym celu stosujemy dietę by dostarczyć mniejszej ilości kalorii i trening, który zwiększa te zapotrzebowanie.

 

Dlaczego więc zawodowcy z tego korzystają?

Sportowcy np. kulturyści bądź bokserzy, muszą dostosować swoją wagę do określonych wymogów, dlatego często przed okresem ważenia  bardzo mocno zbijają wagę. Jak to robią? Doprowadzają swoje ciało do sytuacji odwodnienia(jest to najszybszy sposób na zmniejszenie wagi) następnie po ważeniu uzupełniają płyny by wszystko wróciło do normy.

 

Może nie schudnę, ale pozbędę się toksyn!

Przy okazji tego artykułu, obalimy kolejny mit 🙂 Przyjęło się iż wraz z wydzielaniem potu pozbywamy się toksyn z organizmu, jest to kolejna nieprawda, ponieważ nie da się wypocić toksyn (nasz pot to prawie 100% woda i nie ma w nim żadnych toksyn) w naszym organizmie odpowiedzialnym za pozbywanie się toksyn jest wątroba i nerki nie pocenie się.

 

Praktyczne zastosowanie folii

Nie w odchudzaniu, ale w zabiegach kosmetycznych możemy śmiało korzystać z folii spożywczej, a dokładniej w zabiegach body wrappingu pomagających wygładzić skórę i pozbyć się cellulitu. Skórę uprzednio smaruje się różnego rodzaju balsamami i innymi specyfikami. Folia ma podnieść i utrzymać temperaturę ciała by pomóc kosmetykom się wchłonąć.

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Ruch fizyczny jest niezbędny do spalania zbędnych kilogramów, metoda folii spożywczej bez ruchu na pewno nie zadziała.

Korzystanie z folii w odchudzaniu może być również niebezpieczne, związane jest to z wysoką temperaturą przez którą możemy miewać omdlenia, szybki spadek wody może również przyczynić się do odwodnienia, zawrotów głowy i nagłego osłabienia, dlatego zostawmy folię w spokoju :).

 

 

 

1 Comments

Skomentuj