Hipnotyczne odchudzanie. Oszustwo czy terapia?

Hipnoza jest to nadal mało znana metoda z dziedziny psychiatrii wokół której narosło wiele kontrowersji i mitów. Telewizja i różnego rodzaju show z hipnotyzerami w roli głównej sprawiły, iż przyjęło się, że trans hipnotyczny może zmienić nas w gdaczącą kurę bądź sprawić, że poznamy swoje wcześniejsze wcielenia. Czy hipnoterapia jest skuteczna tak jak twierdzą jej zwolennicy? Czy pomoże nam na wiele dolegliwości w tym z nadmiernym apetytem i wagą? Jak działa ta niekonwencjonalna metoda którą stosuje co raz więcej ludzi. Sprawdzamy.

 

Spis treści:

 1. Czym jest hipnoza?
 2. Jak wygląda proces hipnozy?
 3. Powszechne zastosowanie hipnozy.
 4. Czy hipnoza jest jakimś magicznym sposobem na wszelkie dolegliwości?
 5. Hipnoza muzyczna.
 6. Hipnoza, a działanie mózgu.
 7. Czy hipnoza działa? Odchudzanie.
 8. Czy jestem podatny na sugestie? Hipnoza.
 9. Skuteczność Hipnozy. Badania palenie.
 10. Ciekawostki hipnoza. Wojsko.
 11. Ciekawostki hipnoza. „Przeszłe życia”.
 12. Podsumowanie. Czy warto stosować hipnozę w odchudzaniu.

 

Czym jest Hipnoza?

Definicji na temat samej hipnozy było wiele na przełomie lat. Niegdyś nazywana była mesmeryzmem od nazwiska lekarza który stał się twórcą nowoczesnej hipnozy. Mesmer twierdził, że hipnoza to rodzaj magii dzięki której za pomocą magnesów i namagnesowanych przedmiotów można wpłynąć na pacjenta. Taka definicja nie została przyjęta, a słowo mesmeryzm zostało zastąpione greckim „hypnosis” oznaczającym stan snu.

Zadaniem hipnozy jest wpojenie określonych sugestii do naszego życia po przez wprowadzenie nas w stan relaksacji i odprężenia w której nasz mózg staje się podatny i bezkrytyczny na wskazówki z zewnątrz.

czas na odchudzanie. Hipnoza

 

Jak wygląda proces Hipnozy?

Hipnoza opiera się na wprowadzaniu pacjenta w stan głębokiego transu w którym znika opór tzw. świadomego umysłu. Taki efekt jest możliwy dzięki indukcji hipnotycznej, jest to stan głębokiego relaksu i wyciszenia, który osiągany jest poprzez bodźce głosowe, muzyczne czy też wyobraźnie. Każdy kolejny głębszy rodzaj transu pozwala mocniej zakorzenić każdą afirmację przekazaną przez hipnotyzera w naszym umyśle.  Działanie hipnozy zależy więc od podanych sugestii i umiejętności hipnotyzera w prowadzaniu nas w stan transu.

 

Powszechne zastosowanie hipnozy

Hipnoterapia wpływa na podejście człowieka do każdego problemu. Dlatego Hipnozę stosowano praktycznie wszędzie gdzie to było możliwe np. w:

 • Odchudzaniu,
 • Rzucaniu nałogów,
 • W regresji, (poznanie swoich poprzednich wcieleń, młodości, itp.)
 • W leczeniu fobii,
 • W rozwoju osobistym,
 • W zmniejszaniu bólu,
 • Osiąganiu relaksu, zmniejszeniu stresu i bezsenności,
 • Przypominaniu sobie zdarzeń, np. w sądzie do określenia wyglądu napastnika,
 • Leczeniu chorób m.in. raka,
 • Fizjoterapii, kryminalistyce, a nawet w wojsku.

 

Czy hipnoza jest jakimś magicznym sposobem na wszelkie dolegliwości?

Chociaż hipnozę dawniej kojarzono z okultyzmem, demonami, a także medytacją tak obecnie nie jest to część magii czy rytuału, ale raczej psychologii. Hipnoterapia, to rodzaj terapii opierającej się na hipnozie, zadaniem której jest tak jak w przypadku zwyczajnego leczenia wpłynięcie na działanie pacjenta. Innymi słowy z perswazją mamy do czynienia na co dzień, a hipnoza jest jedynie sposobem dzięki któremu zmniejsza się opór na wszelkie sugestie.

Wyciszenie.Hipnoza odchudzanie

 

Hipnoza muzyczna

Filmy w których hipnotyzerzy czynią ze swoich pacjentów kury ośmieszające się na scenie sprawiły, że o hipnozie pojawiło się wiele mitów. Przyczyniło się to do wybuchnięcia paniki w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 80 i 90 XX wieku. Wówczas uznano, że zespoły heavy metalowe za pomocą swoich utworów wprowadzają nastolatków w stan transu. Ich muzyka tak jak w hipnozie, miała wpływać na podświadomość nakłaniając  do samobójstw i rytualnych morderstw. Dzisiaj już wiadomo, że te podejrzenia nie miały żadnego przełożenia w rzeczywistości.

Obecnie w celach hipnotycznych korzysta się z przyjemnych dźwięków by wprowadzić nas w stan głębokiego relaksu.

 

Hipnoza, a działanie mózgu

W badaniach nad działaniem mózgu podczas hipnozy, wykazano iż aktywności naszego mózgu zmieniają się w zależności od rodzaju podawanej sugestii. W przypadku pierwszych etapów hipnozy (które mają nas rozluźnić) uruchomiają się fale alfa, natomiast w sytuacji głębszych transów fale theta. Co to oznacza w rzeczywistości? Tak naprawdę niewiele ponieważ podczas koncentracji lub wyobrażeń również możemy zaobserwować zmiany w falach mózgowych porównywalne do tych podczas hipnozy.

 

Czy hipnoza działa? Odchudzanie

Zapewne dotarliśmy do najważniejszej kwestii, a więc czy hipnoza działa? I tak i nie, przede wszystkim w każdym badaniu skuteczności czy to leków czy jakiejś innej metody, należy prowadzić eksperyment przynajmniej na dwóch grupach. Pierwsza przyjmująca badany lek, druga zaś placebo. Taka metoda nazywa się podwójnie ślepą próbą i to dzięki niej można realnie określić efektywność danego leku (wiemy dzięki temu czy efekt nie był tylko wynikiem sugestii). Natomiast w badaniu hipnozy nie da się tego zrobić, głównie dlatego, że hipnoza to metoda opierająca się na sugestii.

Irving Kirsch profesor psychologii z Harvard Medical School nazwał hipnozę czystym i niegroźnym placebo. Dlaczego? Ponieważ zarówno w hipnozie jak i placebo, pacjent jest przeświadczony o realnej zmianie zdrowia pod wpływem terapii (np. zmniejszenia bólu głowy). Natomiast z medycznego punktu widzenia hipnoza nie może np. wyleczyć raka. Trans hipnotyczny nie ma wartości terapeutycznych, ale wskazówki przekazane podczas jego trwania mogą wpłynąć na nasze zachowanie, a przy tym i zdrowie.

Terapia odchudzająca z wykorzystaniem hipnozy polega na wprowadzaniu do podświadomości pacjenta afirmacji, które mają za zadanie zachęcić go do ruchu fizycznego i utwierdzić w motywacji do treningu i zdrowego trybu życia. Hipnoza jednak nie sprawi, że zaczniesz spalać szybciej kalorie, może jedynie dać Ci lepszy powód do intensywniejszej pracy nad sobą.

Czy hipnoza więc pomoże Ci w odchudzaniu? Tak, jeśli jesteś podatny na zewnętrzną sugestię, a hipnotyzer będzie potrafił to wykorzystać, i nie jeśli jesteś oporny na oddziaływanie i wywieranie wpływu. Innymi słowy wiara czyni cuda również w przypadku hipnozy.

Szczupłe ciało z hipnozą.

 

Czy jestem podatny na sugestie? Hipnoza

Badania wykazują, że osoby które częściej fantazjują są bardziej wrażliwe na bodźce podczas seansu hipnotycznego.  Formalnie więc, można je śmiało określić podatnymi na hipnozę, zaś jeśli twardo stąpasz po ziemi prawdopodobnie hipnoza na Ciebie nie zadziała. Statystycznie uznaje się, że około 10 % ludzi jest bardzo podatnych na hipnozę, a około 75% w sposób umiarkowany reaguje na bodźce hipnotyzera.

 

Skuteczność Hipnozy. Badania palenie

Niestety ale badania nad hipnozą nie są jednoznaczne. Wiele z analiz nie przedstawia metody i używanych bodźców podczas hipnozy, nie posiada drugiej grupy, która np. podlega zwykłej terapii behawioralnej, ciężko więc sondować i wyciągać na tej podstawie jakieś wartościowe wnioski. Z uwagi na to, że o hipnoterapii mówi się najczęściej w przypadku rzucaniu palenia skoncentrujemy się właśnie na skuteczności w leczeniu tego nałogu. Analiza kilku badań, da nam możliwość wykluczenia tego, że pacjenci byli odporni na sugestię, bądź hipnoterapeuta zastosował nieumiejętnie afirmacje.

 

Podstawowe założenia analizowanych badań (Pederson 1980, Williams 1988, Elkins 2006, Barkley 1977, Pederson 1975, Pederson 1979, Rabkin 1984, Hyman 1986, Carmody 2008, Lambe 1986):

 • Badania zostały wykonane na osobach walczących z uzależnieniem od nikotyny.
 • Uczestnikami są osoby niezależne od wieku i płci.
 • Badanie obowiązuje leczenie za pomocą hipnoterapii porównujące rezultaty do grupy która się nie leczy, bądź leczy się za pomocą innego rodzaju terapii.
 • Wynikiem ocenianym jest abstynencja od palenia.
 • Czas trwania każdego z badań to przynajmniej 6 miesięcy.
 • Badania wykonywane były na grupach od 20 do 280 osób.
 • Każda sesja hipnotyczna trwała od 30 minut do kilku godzin.
 • Hipnoterapia odbywała się w grupach bądź samemu z hipnotyzerem.

 

Wyniki z 10 badań kontrolowanych wykazały iż:

 • Hipnoza w porównaniu do zwykłych porad wykazała się współczynnikiem ryzyka względnego na poziomie 1.37 co oznacza, że na 1 dzień abstynencji od palenia wśród grupy drugiej, przypadało 1.37 dni wśród osób stosujących hipnoterapię. Współczynnik ten określa więc większą skuteczność hipnoterapii.
 • Hipnoza stosowana wraz z zabiegami psychologicznymi wykazała poziom ryzyka względnego na poziomie 1.56, co wskazuję, że hipnoterapia i terapia behawioralna działa jeszcze korzystniej od samej hipnozy.
 • Hipnoterapia stosowana w 3 badaniach na grupie w sumie 492 osób, wykazała się mniejszą skutecznością w porównaniu do terapii psychologicznej, ryzyko względne było na poziomie 0.93 co oznacza większą skuteczność terapii psychologicznej do samej hipnozy.
 • Hipnoterapia vs PLACEBO, w badaniu z 1977 i 1986 roku, wykazano iż hipnoterapia nie jest skuteczniejsza od tabletek placebo (tabletki miały zmniejszać chęć palenia), wówczas wyniki ryzyka względnego były na poziom 1.00 i 0.83.

 

Ciekawostki hipnoza. Wojsko

Amerykański dokument wojskowy z lat 60, wykazuję iż nawet wojsko próbowało wykorzystać hipnozę do swoich celów. Wówczas eksperymentowano z hipnozą i LSD, chcąc zdobyć możliwość do kontrolowania umysłu. Jak donosi Kongres, CIA przestało pracować nad projektem KULTRA z uwagi na brak dowodów skuteczności hipnozy w przypadku gdy osoba nie chce być zahipnotyzowana.

 

Ciekawostki hipnoza. „Przeszłe życia”

Hipnoterapeuci często twierdzą, że są wstanie odzyskiwać wspomnienia z młodości, traum z dzieciństwa, a nawet poprzednich wcieleń.  Jeden z sądów w Ameryce stwierdził, że stosowanie hipnozy w takim celu nie może być wykorzystywane przez władze. Uważano wówczas, że dzięki hipnozie można przypomnieć sobie nawet wczesny okres dzieciństwa. Jednak te stwierdzenie zostało obalone, a nawet skrytykowane ponieważ w czasie terapii często zamiast prawdziwej pamięci, pojawia się ta nad która pracuje hipnotyzer.  Oznacza to, że zamiast wspomnień pojawiają nam się wyobrażenia które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, w ten właśnie sposób hipnoterapeuta może dzięki odpowiednim bodźcom sprawić, że zaczniemy opowiadać o wyglądzie starożytnego Rzymu. Natomiast jest to tylko złudzenie, wytwór naszej wyobraźni, hipnoza nie przyczynia się do regresji z poprzedniego życia.

 

Podsumowanie. Czy warto stosować hipnozę w odchudzaniu

Jeśli hipnoza potrafi wpływać na nasze podejście do świata, jeśli jest w stanie zmienić nasze przekonania do samych siebie to z całą pewnością można uznać ją za skuteczną. Podejście bądź odpowiednie umotywowanie pewnych kwestii ułatwi nam drogę ku szczuplejszej, atrakcyjniejszej sylwetce, ale czy na pewno? Jeśli podczas hipnozy stajemy się podatni na sugestie które potrafią odmienić nasze życie, czy nie należałoby się spytać dlaczego każda osoba korzystająca z terapii nie jest szczęśliwa i bogata. Przecież bardzo prosto jest wpłynąć na nieświadomy umysł i wpoić mu, iż praca nie tylko nad sylwetką, ale również w każdej innej kwestii daje nam radość sprawiając tym, że stawalibyśmy się ambitniejsi, pracowitsi, a co za tym idzie bogatsi? Czy można więc uznać hipnozę jako skuteczny środek do rozwiązywania każdego problemu, każdej fobii przyśpieszając nasz rozwój i pewność siebie? Czy to nie wydaje się za proste? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Skomentuj