Kriolipoliza. Odchudzanie przez zamrażanie

Aktualizacja

Czy można schudnąć z samego brzucha? Jak pozbyć się boczków i poprawić wygląd swojej talii? Pytania na które najczęściej szukamy rozwiązania, mają zazwyczaj niezadawalające nas odpowiedzi, w tym przypadku również. Nie da się schudnąć tylko z jednego obszaru ciała. Obniżenie wagi naturalnie wiąże się ze zmianami w wyglądzie sylwetki, ale niekoniecznie tak jakbyśmy tego chcieli. Rozwiązaniem mają być zabiegi estetyczne takie jak kriolipoliza których zadaniem jest umodelowanie sylwetki zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Czym jest ten zabieg i czy pomoże nam pozbyć się tłuszczu z najtrudniejszych miejsc? Sprawdzamy

 

Spis treści:

 1. Co to jest kriolipoliza?
 2. Dlaczego stosuję się kriolipolizę w odchudzaniu?
 3. Jak działa kriolipoliza? Odchudzanie
 4. Czy kriolipoliza jest bezpieczna?
 5. Co mówią badania o kriolipolizie?
 6. Ile schudniesz po kriolipolizie?
 7. Jak wygląda zabieg kriolipolizy?
 8. Kiedy w jakim miejscu stosuje się kriolipolizę?
 9. Kiedy nie należy stosować kriolipolizy?

 

Co to jest kriolipoliza?

Kriolipoliza jest to zabieg modelowania sylwetki który został odkryty w 2008 roku przez dwóch doktorów z Harvardu, Andersona i Mansteina. Zauważyli oni, iż podczas badań w trakcie zimna, komórki tłuszczowe reagują intensywniej od pozostałych. Stwierdzono wówczas, iż lipidy są wrażliwsze na chłód. Dzięki temu powstała metoda kriolipolizy, która oparta jest jak sama nazwa wskazuje na  crio -zamrożeniu, lipo-tłuszczu, liza-usunięciu. Zgodnie ze statystykami to właśnie kriolipoliza najbardziej zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie dlatego, że jest nieinwazyjnym i skutecznym zabiegiem odchudzającym, w którym nie jest potrzebny ani chirurg tak jak w przypadku liposukcji ani ogromny budżet.

Zabieg kosmetyczny,kriolipoliza.

 

Dlaczego stosuję się kriolipolizę w odchudzaniu?

Pozbywanie kilogramów, wiąże się z wieloma problemami. Oprócz samych treningów i diety, wielokrotnie męczymy się z takimi partiami jak brzuch czy uda ponieważ tłuszcz jakimś dziwnym trafem nie chce znikać właśnie z tych miejsc. Problem polega na tym, że można stracić na wadze, ale tłuszcz z martwego obszaru, na którym nam szczególnie zależy może nie znikać równomiernie z innymi partiami. Kriolipoliza ma temu zapobiegać. Jest to zabieg w którym aplikator zostaje strategicznie zastosowany do obszaru docelowego z którego chcesz się pozbyć tłuszczu. Zadaniem kriolipolizy jest więc zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej poprzez jej zamrożenie.

 

Jak działa kriolipoliza? Odchudzanie

Metoda kriolipolizy opiera się na chłodzeniu danego obszaru ciała temperaturą do 3 °C przez około 45 minut tak, aby tłuszcz tam zlokalizowany mógł ulec degradacji. Innymi słowy chłód przyczynia się do śmierci podskórnej tkanki tłuszczowej. Lipidy, które uległy rozpadowi w skutku kriolipolizy, zostają naturalnie wydalone z organizmu w procesie apoptozy. Rezultatem tego jest zmniejszenie się tkanki tłuszczowej bez chirurgicznych metod (jedynie tłuszcz zostaje zredukowany gdyż jest wrażliwszy na zimno). Przy czym pozbywanie się tłuszczu za pomocą kriolipolizy, a zwykłego odchudzanie jest zupełnie inne. Różnica polega na tym, że gdy  tracimy na wadze komórki tłuszczowe zmniejszają swoją objętość, ale ich liczba jest taka sama, natomiast w przypadku zabiegu liczba komórek tłuszczowych się zmniejsza.

schemat zmian przed i po kriolipolizie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy kriolipoliza jest bezpieczna?

Badania nad bezpieczeństwem kriolipolizy jednoznacznie określają tą metodę jako w pełni bezpieczną.  Ale czy na pewno?  Wszelkie badania krótkoterminowe mówią o rzadkim występowanie dolegliwości niepożądanych. Głównymi skutkami ubocznymi są zaczerwienienia skóry bądź niewielkie siniaki które znikają w przeciągu jednego miesiąca.

Z głębszych analiz nie wynika by inne komórki i struktury np. nerwowe ulegały uszkodzeniu, nie ma również przesłanek by rodzaj i kolor skóry miał jakiekolwiek znaczenie w jej uszkodzeniach. Powszechnie więc uznaje się, że wielokrotne stosowanie kriolipolizy jest w pełni bezpieczne praktycznie dla każdego.  Obecnie jednak nie posiadamy długoterminowych badań które mówiłyby o reakcji organizmu na kriolipolizę, dlatego należy zachować umiar w jej stosowaniu.

 

Co mówią badania o kriolipolizie?

Badania nad kriolipolizą rozpoczęły się od eksperymentów na świniach. Wykazały one, że zwierzęta poddawane kriolipolizie  obniżały poziom tłuszczu zaraz po zabiegu, nie wykazując  przy tym negatywnych skutków.

Dane z badań na człowieku wykazały, że po jednej sesji trwającej godzinę, obszar ciała podjęty zabiegowi miał średnio o 20 % obniżoną zawartość tłuszczu. Po okresie 6 miesięcy od kriolipolizy było to już 25% obniżonej zawartości tłuszczu, ta różnica prawdopodobnie jest wynikiem ukończenia procesu apoptozy.

Następne badania potwierdziły również wysoką skuteczność kriolipolizy w pozbywaniu się tłuszczu i modelowaniu sylwetki. Badanie na 50 pacjentach wykazało, że średnie zmniejszenie tkanki tłuszczowej po zabiegach wynosiło ponad 3 centymetry, zaś w obwodzie średnio 4.5 cm . Przeprowadzona analiza immunohistochemiczna udowodniła, że redukcja tkanki tłuszczowej jest efektem naturalnej stopniowej apoptozy. Ponadto reakcji tej nie towarzyszyły zmiany w aktywności enzymów wątrobowych, co  dodatkowo potwierdza bezpieczeństwo kriolipolizy.

 

Ile schudniesz po kriolipolizie?

Zgodnie z badaniami można śmiało uznać kriolipolizę jako metodę skuteczną w modelowaniu ciała. Ile dokładnie dzięki niej schudniemy? Prawda jest taka, że zależy to od obszaru ciała i indywidualnych predyspozycji, a także od ilości zabiegów, natomiast niektóre z badań mówią o obniżeniu się poziomu tłuszczu o kilka centymetrów co w przełożeniu na wagę będzie stanowić około 0.5 kg .

 

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?

Zabieg kriolipolizy ma za zadanie schłodzić podskórną tkankę tłuszczową tak by nie powstawały odmrożenia. W tym celu wykorzystuje się specjalne aplikatory próżniowe, które zasysają i schładzają tłuszcz. Sam zabieg trwa około 45 minut i rozpoczyna się nasmarowaniem fałd tłuszczu których chcemy się pozbyć odpowiednim środkiem. Następnie wygodnie odpoczywamy i czytamy książkę, a maszyna działa i robi swoje. Aplikator w zasadzie wykonuje wszystko, reguluje temperaturę i ciśnienie, zasysa i schładza tłuszcz.

Po zabiegu w celu zwiększania efektów powinniśmy wykonać sobie ręczny masaż leczonego obszaru.

 

Kiedy w jakim miejscu stosuje się kriolipolizę?

Kriolipoliza jest to metoda którą można zastosować w przypadku gdy nasza nadwaga nie przekracza 10kg . Głównymi obszarami które obejmuję zabieg są:

 • Okolice talii,
 • Brzuch,
 • Zewnętrznych części ud,
 • Dolnych pleców,
 • Ramion, pośladków.

 

Kiedy nie należy stosować kriolipolizy?

Powinniśmy unikać kriolipolizy w kilku przypadkach:

 • Gdy jesteśmy w ciąży bądź karmimy piersią,
 • Gdy cierpimy na wrażliwość na zimno,
 • Z zespołem Raynauda,
 • Gdy posiadamy zapalenia skóry bądź duże blizny w obszarze w którym chcemy użyć zabiegu.

Skomentuj