Najgrubsi na świecie. Skutki otyłości

Otyłość stała się epidemią XXI wieku, cierpi i umiera na nią z roku na rok coraz więcej ludzi. Przyczyn tego  jest wiele, natomiast główne z nich to brak ruchu, tania, łatwo dostępna żywność i brak elementarnej wiedzy o skutkach nadmiernej tuszy. Czym właściwie jest otyłość? Dlaczego jest szkodliwa, jak ją zwalczyć i dlaczego nie jest to proste (na podstawie historii najgrubszych ludzi na świecie).

 

Spis treści:

 1. Czym jest otyłość?
 2. Czym jest wskaźnik BMI i jak go liczyć?
 3. Skąd bierze się otyłość?
 4. Efekty otyłości.
 5. Do czego prowadzi otyłość. Najgrubsi ludzie świata.
 6. Największy wskaźnik BMI w historii.
 7. Jak sobie poradzić z otyłością. Od czego zacząć odchudzanie?
 8. Najbardziej otyłe społeczeństwa.

 

otyłość choroba XXI wieku

 

Czym jest otyłość?

Otyłość to stan w którym człowiek posiada w sobie ogromne nadmiary tłuszczu, który zmagazynowany w organizmie przyczynia się do wielu schorzeń i ciężkich chorób. Obecnie w Europie za osobę otyłą uznaję się człowieka którego wskaźnik BMI przekracza 30, natomiast jest to tylko granica umowna, np. w Chinach to 28. Dlaczego tak wiele mówi się o tej chorobie? Ponieważ otyłość jest niebezpieczna z wielu względów, głównie dlatego, że zaburza naturalną pracę organizmu na wielu płaszczyznach, wywołując przy tym niekorzystne dolegliwości które z kolei prowadzą do śmierci. Określenie obecnych czasów jako epidemii otyłości nie jest przesadą, bowiem cierpi na tą chorobę prawie 700 mln ludzi co stanowi ponad 10% populacji Ziemi.

 

Czym jest wskaźnik BMI i jak go liczyć?

Body Mass Index czyli sławne BMI to stosunek wagi ciała, do kwadratu wzrostu, innymi słowy jeśli ważysz 60 kilogramów, a twój wzrost sięga 1,60 metrów to twój wskaźnik wynosi:

BMI= 60/1,60*1,60= 60kg/2,56= 23,4375.

 • Poniżej 18,5     Niedowaga
 • 18,5-24,9         Prawidłowa waga
 • 25,0-29,9         Nadwaga
 • 30,0-34.9         Otyły (klasa I)
 • 35,0-39,9         Otyły (klasa II)
 • Powyżej 40      Ekstremalna otyłość (klasa III)

Wskaźnik BMI jest powszechnie stosowaną metodą do określania prawidłowej wagi, natomiast nie jest to metoda która określa bezpośrednio poziom tłuszczu. Sprawia to, że osoby ćwiczące siłowo mogą wykazywać się BMI na poziomie wyższym niż normalne, jednak nie jest to oznaką otyłości.

Na podstawie takiego wskaźnika można by mylnie uznać, że sławny Mariusz Pudzianowski jest otyły.

 

Skąd bierze się otyłość?

W zasadzie odpowiedź jest banalnie prosta i każdy ją zna. Zbyt duża ilość pożywienia, a zbyt mała ruchu jest oczywiście głównym powodem otyłości. Warto jednak zauważyć, że jest to wersja uproszczona ponieważ w całym procesie swój udział ma genetyka i hormony (więcej o działaniu najważniejszych z nich można poczytać w dziale czemu nie mogę schudnąć).

Odpowiedzialnym za otyłość jest naprawdę wiele czynników, być może jest ona efektem nieprawidłowego działania hormonów, które powiększają apetyt, mogą również przyczyniać się do niewłaściwego wykorzystywanie energii z pożywienia przez co organizm zacznie odkładać tłuszcz lub spowalniać metabolizm. Ponadto czynniki psychiczne takie jak depresja, ogromny stres, blokują dodatkowo nasz organizm. Wszystkie te okoliczności niekorzystnie wpływają na nas jako ludzi, sprawiając, że zaczynamy tracić kontrolę nad swoją wagą.

 

Efekty otyłości

Otyłość przyczynia się do powiększenia ryzyka wielu chorób takich jak:

 • Cukrzyca typu drugiego,
 • Chorób serca, (zawały)
 • Zwiększa ryzyko raka, m.in. piersi, okrężnicy, przełyku, wątroby, trzustki i nerek.
 • Prowadzi do problemów z płodnością, zaburza proces menstruacji i erekcji.
 • Nadmierna waga niszczy kości i stawy,
 • Do tego dochodzą takie problemy jak inwalidztwo, wstyd i niechęć do swojego ciała, depresja, izolacja społeczna,  i wiele więcej które pośrednio i bezpośrednio pogarszają nasze zdrowie.

 

Do czego prowadzi otyłość. Najgrubsi ludzie świata 

Chociaż obecnie formalnie najcięższym człowiekiem na globie był ważący 635 kilogramów Jon Brower Minnoch, tak nieoficjalnie ten tytuł przypada kobiecie Carol Ann Yager. Kobieta została uznana rekordzistką, która straciła największą ilość kilogramów bez wsparcia chirurgicznego, liczba jest niesamowita bo to aż 236 kilogramów spalonych w przeciągu 3 miesięcy. Oznacza to, że dziennie obniżała swoją wagę o ponad 2.5 kilograma. Jak to jest możliwe? Potworna otyłość doprowadza do powstawaniu wielu ogromnych obrzęków, pozbycie się ich potrafi zrobić ogromną różnice w masie ciała, natomiast mimo to efekty są zawrotne, obecnie jest to najlepszy wynik dokonany przez człowieka. Carol zmarła na niewydolność nerek w roku 1994 roku w wieku 34 lat, ważąc wówczas 539 kilogramów.

Najgrusza kobieta świata

 

Największy wskaźnik BMI w historii

Mówiąc o otyłości należy również wspomnieć o człowieku który posiadał największy w historii wskaźnik BMI.  Te wyróżnienie należy się Khalid bin Mohsen Shaari’emu, osiągnął on wagę 610 kilogramów przy wzroście 1.73 m co sprawia, że jego wskaźnik BMI wykazywał wynik na poziomie 204.  W 2015 roku Saudyjczyk został przetransportowany do szpitala gdzie w wyniku leczenia pozbył się 320 kilogramów przez okres 6 miesięcy (co daje 1.77 kg/dzień).

NajwiekszeBMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak sobie poradzić z otyłością

Gdy już cierpisz na nadwagę bądź otyłość nieraz zapewne słyszałeś, że musisz zmienić swoje życie zaczynając od swojego jadłospisu. Oczywiście jest to pierwszy krok którego musisz się podjąć, ale sprawa nie jest wcale taka prosta jak się może wydawać. Wielu ludziom nie udaję się odchudzanie, ponieważ szybko odpuszczają, a gdy już zrzucą kilka kilogramów po roku znów powracają do swoich poprzednich nawyków i wagi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ cały proces odchudzania jest tylko chwilowy i jest źle przeprowadzony.

Od czego zacząć odchudzanie? Przede wszystkim należy zrozumieć, że organizm stanowi jedność, gdy coś zaczyna nieprawidłowo funkcjonować odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, np. gdy słabo działa nasza tarczyca, my czujemy się zmęczeni, zniechęceni, do tego metabolizm spowalnia pogarszając naszego wyniki.

Dlatego by odchudzanie było skuteczne i trwałe należy zadbać o każdy aspekt naszego życia, nie tylko o odpowiednią dietę i trening, ale również o psychiczne wsparcie. Jeśli sam nie czujesz się na siłach by zadbać o każdy z tych czynników możesz śmiało do nas napisać. Dlaczego my? Oprócz samej diety dostosowanej do twoich prywatnych potrzeb i dziennego planu życia, zajmujemy się codziennym wsparciem psychicznym. Obecnie łatwo jest powiedzieć zjedz to i to zrób trening i pozostawić podopiecznego. Sztuką jednak jest poprowadzenie przez cały proces odchudzania, który w niektórych momentach może wydawać się trudny. My pomożemy Ci zachować ciągłość treningu, który wcale nie musi być przymusem. Staramy się znaleźć dla Ciebie zajęcia które nie tylko spalą kalorię, ale również będą przyjemne, tak byś po osiągnięciu własnego celu nie zrezygnował z aktywności fizycznej. Stały podgląd twoich wyników, diety, konsultacje, przyśpieszą twoje wyniki i zapewnią Ci sukces, z nami nie odpuścisz.

Cennymi wskazówkami które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, są:

 • Jeśli nigdy nie trenowałeś, stopniowo wprowadzaj i zwiększaj intensywność treningów.
 • Ćwicz regularnie, uzyskuj przynajmniej 2-4h aktywności fizycznej tygodniowo.
 • Stosuj zróżnicowany plan żywienia, odrzucając kaloryczne pożywienie, takie jak słodycze i alkohol.
 • Staraj się unormować swój dzień, spożywając posiłki w stałych porach.
 • Zadbaj o sen, ureguluje on działanie całego organizmu.
 • Staraj się codziennie ważyć, ułatwi to kontrolę efektów i pomoże dobrać odpowiedni plan działania.

 

Najbardziej otyłe społeczeństwa.

Chociaż co roku na otyłość umiera miliony ludzi, tak otyłych z roku na rok przybywa na całym świecie. Krajem w którym populacja w największym stopniu cierpi z powodu nadmiarów kilogramów jest:

 • Kuwejt, uznaje się, że na otyłość cierpi około 12% populacji świata, natomiast w Kuwejcie u 1.9 mln ludzi BMI wykazuję wynik powyżej 30, co stanowi 43% populacji Kuwejtu.
 • Arabia Saudyjska, 35% populacji jest otyła.
 • Belize, kraj znajdujący się w Ameryce Środkowej, 34% populacji jest otyła.

Ponadto wśród listy najbardziej otyłych znajdują się takie kraje jak RPA, Jordania, Egipt, Meksyk, listę zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem 31.8 %. Statystyka wykazuję, że nie tylko wśród najbogatszych społeczeństw pojawia się problem otyłości.

 

Skomentuj