Odchudzasz się? Sprawdzaj etykiety na produktach.

Etykiety na produktach to podstawowe źródło wiedzy o ich kaloriach,  wartościach odżywczych takich jak białko, węglowodany i tłuszcze, a także wielu innych, takich jak zagęszczacze, emulgatory, itp.

Spoglądając na  etykietę możemy być przerażeni bowiem zazwyczaj jest cała masa składu, gdzieś podświadomie myślimy, iż im więcej „chemii” tym produkt jest mniej zdrowy, ale czy taki diabeł straszny jak go malują?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy tutaj przedstawiony skład naturalnego owocu jakim jest kiwi, możemy dostrzec całą masę składników typów E300, E307 itp. Patrząc na taką zawartość, nie wiedząc czym jest opisywany artykuł pomyślelibyśmy zapewne iż jest to produkt mocno przetworzony, niezdrowy i pełen chemii, natomiast jak sami widzimy jest to naturalny, zdrowy owoc który dzięki tym składnikom ma swój smak, kolor, i wartości odżywcze.

Znaczenie literek E na etykietach:

 • barwniki – od E 100 do E 199, 
 • konserwanty – od E 200 do E 299,
 • przeciwutleniacze – od E 300 do 399
 • substancje zagęszczające – od E 400 do  499,  – dziennie można ich spożyć do 25 mg/kg masy ciała.
 • dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu – od E 500 do E 599,
 • wzmacniacze smaku – od E600 do 699,
 • substancje zastępujące cukier – od E 900 do E 1299
 • modyfikowane skrobie – od E 1300 do E 1451

 

Jak sami wyżej widzimy oznaczeń typu E jest cała masa, większość z nich jest zupełnie nie szkodliwa i dość dobrze zbadana, jednakże nie oznacza to, że nie powinniśmy zwracać na nie uwagi, bo to właśnie przez takie składniki,  w 100 gramach wędliny może znajdować się tylko 30 % mięsa, (reszta to np. woda i substancje zagęszczające).  Mimo tego nie można również wychodzić z założenia, że jeśli coś posiada w sobie składniki typu E jest niezdrowe, dlatego że praktycznie każdy owoc czy warzywo zawiera w sobie składniki typu E i są one zupełnie naturalne i ekologiczne.

Jak poradzić sobie z tym ogromem informacji na etykietach?

Obecnie praktycznie każdy produkt jest w jakimś stopniu zmodyfikowany i posiada dość skomplikowaną etykietę, my jednak przede wszystkim polecamy zachować zdrowy rozsądek, przede wszystkim należy w szczególności koncentrować się na zawartości owoców w dżemie bądź sokach (im więcej tym lepiej) zawartości mięsa w mięsie czy też pomidorów w ketchupie, na tej podstawie można wybierać produkty najlepszej jakości.

 

Na co również zwracać uwagę na etykietach:

 • Data ważności produktu i sposób przechowywania,
 • Wartości odżywcze, (starajmy się unikać dużej ilości cukru)
 • Zawartości np. w produktach mięsnych ile jest mięsa, w sokach ile jest % owoców.
 • Jeśli jesteśmy uczuleni to na Alergeny: gluten, jaja, orzechy, soja itp.

 

Wspomnimy również o pewnym triku który stosowany jest na produktach przez producentów, np. Na pierwszy rzut oka napisane jest na wierzchu 100% mięso wołowe, doczytując się jednak głębiej w etykietę można zobaczyć, iż mięsa w produkcie jest tylko 22%, w tym 100% mięsa wołowego, dlatego zawsze czytajmy to, co jest napisane drobnym drukiem 🙂

 

Skomentuj