Podkręcamy testosteron, naturalnie

Testosteron to  hormon, produkowany  głównie u mężczyzn. Odpowiada on za wiele cech, takich jak wygląd faceta, popęd seksualny, rozwój masy mięśniowej, metabolizm, a także psychikę.  Właśnie z tego względu, że jest to podstawowy męski hormon płciowy, jego optymalny poziom jest bardzo ważny.  Jak jest produkowany testosteron, co obniża jego poziom, a co naturalnie go podwyższy? Tego się dzisiaj dowiesz.

 

Czym jest i za co odpowiada testosteron?

Testosteron to męski hormon steroidowy, produkowany w 95 % przez jądra, pozostała część wytwarzana jest w nadnerczach. Mimo tego, że testosteron uznawany jest jedynie za męski hormon kobiety również go potrzebują do prawidłowego funkcjonowania, w tym przypadku po 25 % wytwarzanych jest w  nadnerczach i pęcherzyku jajnikowym, zaś reszta wytwarzana jest z innych androgenów.

Testosteron jako hormon pełni całą masę funkcji, m.in. stymuluje przemiany anaboliczne w organizmie, zwiększając siłę i rozrost mięśni, ponadto zwiększa ich wydolność poprawiając wytrzymałość i tempo regeneracji. Odpowiada również za libido czyli popęd seksualny, za rozwój cech płciowych, wpływa na poziom agresji i spermatogenezę (produkcję nasienia), owłosienie, głos i wiele więcej.

 

Jaki jest optymalny poziom testosteronu ?

Normalny poziom testosteronu w krwiobiegu wynosi od 320 do 1000 nanogramów na decylitr. Najwyższym poziomem tego hormonu panowie mogą poszczycić się w wieku dojrzewania, zaś jego spadek zaczyna się na ogół po 30 roku życia, z badań wynika, że obniżka sięga około 1 % rocznie.

Według American Urogical Association z roku na rok przybywa mężczyzn z niskim poziomem testosteronu co może być efektem zwiększającej się liczby ludzi otyłych.

love & desire

 

Jak jest produkowany testosteron?

Za produkcję testosteronu odpowiada podwzgórze, które w sytuacji jego niskiego poziomu, daję sygnał do uwolnienia Gonadoliberyny (GnRH), która z kolei pobudza wydzielanie gonadotropin:

 • hormonu folikulotropowy (FSH) pobudza produkcję estrogenu.
 • hormonu luteinizującego (LH) który rozpoczyna produkcję testosteronu.

Testosteron wytwarzany jest w procesie przemian enzymatycznych z cholesterolu (LDL), który wychwytywany jest na powierzchni komórek steroidowych i wchłaniany w drodze endocytozy. W wyniku aktywacji hydralazy przez hormon luteinizujący następuje uwolnienie cholesterolu, który transportowany jest przez białko do wewnętrznej błony mitochondrialnej, gdzie następuje skrócenie łańcucha bocznego i konwersja do pregnenolonu przez cytochrom.

Dalsza synteza testosteronu może przebiegać dwoma sposobami. W pierwszym, dominującym w organizmie człowieka, produktami pośrednimi do powstania adrostenedionu (z którego wytwarzany jest testosteron) są: 17-hydroksy-pregnenolon, dehdroepiandrosteron (DHEA) i 5-androstenediol. Drugim sposobem jest powstawanie progesteronu i 17-hydroksyprogesteronu. Następnie androstenedion jest przekształcany do testosteronu.

Dla ułatwienia, poniżej rycina:

Synteza testosteronu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metabolizm testosteronu

Metabolizm testosteronu odbywa się dwiema drogami. Jedna przy udziale enzymu, aromatazy, gdzie testosteron ulega konwersji do estradiolu. W drugiej reakcji 5α-reduktaza (zależna od NADHP),katalizuje reakcję przekształcania testosteronu do DHT (dihydrotestosteronu), który ulega dalszym przemianom enzymatycznym do 5α-androsten3β,17β-diolu (3β-diolu) i jego izomeru 3α-diolu. Związki te przekształcane są do nieaktywnych biologicznie 6α- lub 7α-trioli, które są wydalane razem z moczem w postaci niezmienionej lub po konwersji z kwasem glukuronowym.

 

Jakie są objawy niskiego testosteronu?

Objawami niskiego poziomu testosteronu, może być:

 • Utrata masy mięśniowej,
 • Niski popęd płciowy,
 • Trudności z erekcją,
 • Obniżona objętość nasienia, (testosteron odpowiedzialny jest spermatogenezę)
 • Zmęczenie,
 • Niższa motywacja do treningów,
 • Ginekomastia,
 • Zmiany nastroju,
 • Wypadanie włosów,
 • Wzrost tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicy talii,
 • Zmniejszona masa kości (osteoporoza),
 • Problemy z pamięcią i koncentracją

 

Co może obniżać poziom testosteronu?

Istnieje wiele produktów które mogą obniżać poziom testosteronu u mężczyzn są to m.in:

 • Produkty z siemienia lnianego

Zgodnie z badaniami spożycie siemię lnianego (2 łyżki dziennie) obniża poziom testosteronu o około 15%, dzieje się tak ponieważ są one bardzo bogate w związki zwane lignanami (lignany), które wspomagają wytwarzanie się estrogenu, zmniejszając przy tym ilość testosteronu.

W jednym z badań na 31 letniej kobiecie, który miała ponadprzeciętny poziom testosteronu, (spowodowało to nadmierny wzrost owłosienia twarzy), zalecono jeść dziennie 30 g nasion lnu, po okresie 4 miesięcy poziom testosteronu spadł o około 80%, w podobnych badań na mężczyznach ten spadek wynosił od 10 do 20 %.

 • Lukrecja

Lukrecja zawiera w sobie kwas glicyretynowy, zgodnie z kilkoma badaniami przyjmowanie tabletek na bazie ekstraktu z tej rośliny zmniejsza aż o 40% poziom testosteronu, ponadto może podnosić ciśnienie tętnicze krwi. Uwaga! Ten ekstrakt dodawany jest do wielu suplementów, dlatego warto sprawdzać ich zawartość, po odstawieniu lukrecji testosteron wraca do normy po około 4 dniach,

 • Mięta

Niestety, nie ma żadnych badań na mężczyznach. Okazało się jednak, że mięta znacznie obniżyła poziom testosteronu u kobiet. Podobnie jak w przypadku nasion lnu, badano zostosowanie mięty u kobiet z wysokim poziomem testosteronu i nadmiernym  owłosieniem twarzy.

W eksperymencie 20 kobietom, podawano kubek herbaty mięty zielonej, 2 razy dziennie.  Po okresie badania zaobserwowano spadek testosteronu o około 25%.

 • Alkohol

Alkohol ma tendencję do obniżania poziomu testosteronu, oczywiście spadek zależy od ilości spożytego trunku i jego procentów,  spożycie lampki wina nie powinno nam zaszkodzić.

 • Produkty sojowe

Ze względu na wysoką zawartość fitoestrogennych izoflawonów (genisteiny, daidzeiny, glicytyny) obecnych w soi, często twierdzi się, że soja wywołuje podobne efekty w organizmie, co główny żeński hormon płciowy; estrogen. Izoflawony mogą aktywować receptory estrogenu i obniżać poziom testosteronu.

 

Siła mięśni

Jak naturalnie podwyższyć poziom testosteronu?

Istnieje kilka możliwości, oto one:

 • Zredukuj stres. Kortyzol czyli hormon stresu może bardzo obniżyć poziom testosteronu, jak to zrobić?  Zacznij biegać lub uprawiać inny trening cardio który z całą pewnością obniży poziom kortyzolu.
 • Spożywaj dużo cynku, cynk wpływa na syntezę testosteronu, poprzez zapewnienie właściwego funkcjonowania przysadki mózgowej
 • Zwiększ podaż witaminy D, W badaniach prowadzonych w 2011 r. , stwierdzono wzrost stężenia testosteronu wśród mężczyzn przyjmujących suplementację   tej witaminy.
 • Zwiększ aktywność seksualną,  w badaniu przeprowadzonym na 44 osobnikach, wśród facetów którzy uprawiali seks odnotowana wzrost testosteronu o 72 %, w przypadku grupy tylko oglądającej o 12 %.
 • Sukces i pieniądze, w badaniu przeprowadzonym na handlowcach, sprzedawcy osiągający najlepsze wyniki w przeciągu 6 dni, mieli  kilkadziesiąt procentowy wzrost hormonu w porównaniu do swoich gorszych towarzyszy. Czemu tak się dzieje? Zapewne osiągnięcie  sukcesu, nie tylko pieniężnego ale i sportowego, może sprawić że poczujesz dominację, a co za tym idzie twój poziom testosteronu wzrośnie.
 • Obniż wagę, generalnie im wyższy poziom tłuszczu tym niższy poziom testosteronu.
 • Śpij regularnie, 8 godzinny sen jest bardzo ważny, w badaniu osoby śpiące po 5 godzin, doświadczyły 15 % obniżki testosteronu.
 • Trening, aktywny tryb życia jest podstawowym sposobem na podwyższenie testosteronu, (najlepsze w tym wypadku są ćwiczenia na duże partię ciała z dużym obciążeniem np. przysiady)
 • Niektóre leki mogą obniżać poziom testosteronu,
 • Zwiększ podaż witaminy B3 i B5,
 • Zwiększ podaż kwasów tłuszczowych z ryb i owoców morza, wykazują one właściwości hamujące aktywność aromatazy czyli procesu przekształcania testosteronu w estrogen,

potencja

Skomentuj