Środki przeczyszczające skuteczne w odchudzaniu?

Kontrowersyjne metody odchudzania znajdują swoich zwolenników na całym świecie. Jedną z spośród wielu takich alternatywnych dróg i bardzo znanych są środki przeczyszczające. Obecnie są one powszechnie stosowane w specjalnych herbatkach ziołowych i wielu innych środkach. Celem ich użycia powinny być problemy z układem pokarmowym, natomiast od lat można dostrzec trend w którym to właśnie w odchudzaniu znajdują swoich zwolenników. Czy środki przeczyszczające są bezpieczne? Czy i jak pomagają odchudzaniu. Sprawdzamy.

 

 

Jak działają środki przeczyszczające?

Perystaltyka to aktywność motoryczna odpowiadająca za przesuwanie się pokarmu do kolejnych etapów trawienia. Czynnikami które są istotne w tym procesie to m.in. dieta, hormony czy też odruchy nerwowe. Dlatego jeśli któryś z nich jest zaburzony to niekorzystnie wpływa to na cały układ pokarmowy w tym jelita odpowiadające za wypróżnienia. Niechcianym wynikiem tego, może być biegunka w przypadku nadmiernej aktywności bądź zaparcia w sytuacji osłabionej perystaltyki jelit.  Zadaniem środków przeczyszczających jest więc ułatwienie i pobudzenie defekacji po przez wpływ na stolec i jelito grube w przypadku bolesnych zaparć. Innymi słowy środki przeczyszczające poprawiają aktywność motoryczną jelit.

 

Jakie są rodzaje środków przeczyszczających?

Wyróżniamy kilka rodzajów środków przeczyszczających które w różnoraki sposób mogą pomóc, np:

 • Typu osmotycznego powodują, że okrężnica zatrzymuje więcej wody dzięki czemu kał może się z nią zmieszać, zwiększając tym częstotliwość ruchu jelit. Są to silne środki które w dłuższej perspektywie przyczyniają się odwodnienia.
 • Środki przeczyszczające zawierające nierozpuszczalne włókna roślinne takie jak metyloceluloza które będąc w stolcu absorbują wodę.
 • Środki przeczyszczające powlekające, pokrywają powierzchnię kału, a także wyściółkę jelit, łagodząc tym defekację.
 • Środki stymulujące, oddziałują one na jelita wzmacniając ich skurcze poprawiając tym motorykę jelit.

Wszystkie z wyżej wymienionych środków wpływają na kał rozmiękczając go większą ilością wody.  W ten sposób  objętość kału się zwiększa podrażniając i pobudzając jelita co znacznie ułatwia wypróżnianie.

 

Dlaczego stosuje się środki przeczyszczające w odchudzaniu?

Środki przeczyszczające są stosowane tylko z jednego powodu w odchudzaniu, a jest to wysoka skuteczność, tak… powszechnie wierzy się, że środki przeczyszczające pomagają szybko schudnąć, jak się ma to dziać? Po pierwsze zwolennicy wierzą, w zasadę występującą przy wymiotach, tzn. twierdzą, że zarówno podczas wymiotów jak i przeczyszczania pożywienie jest przyjmowane natomiast nie jest wchłaniane. Drugim powodem jest to iż twierdzą, że środki przeczyszczające zwiększają uczucie sytości za sprawą pęcznienia. Dodatkowo w swoim przekonaniu utwierdza ich uczucie lekkości po stosowaniu środków przeczyszczających, przyczynia się to do tego, że niektórzy potrafią się nawet uzależnić od takich tabletek powodując trwały uszczerbek na swoim zdrowiu.

Tabletki na przeczyszczenie na odchudzanie?

 

Czy środki przeczyszczające są skuteczne w odchudzaniu? Badania

Żeby odpowiedzieć na pytanie co do skuteczności środków przeczyszczających w odchudzaniu, należy zrozumieć mechanizm działania. Otóż takie środki oddziałują głównie na jelito grube ułatwiając tym wypróżnianie. Robią to po przez wywoływanie skurczów jelit i zmianę struktury kału zwiększając retencję czyli zatrzymanie wody w fekaliach. W ten sposób nasze odchody stają się obszerniejsze, a my rzeczywiście obniżamy swoją wagę. Problem polega jednak na tym, że jest to głównie woda, oznacza to więc, że jeśli uzupełnimy niedobór wody to waga powróci do swojego poprzedniego stanu.

Mimo tego wierzymy jednak, że przeczyszczanie sprawi, że będziemy mogli jeść wszystko nie przyczyniając się do wzrostu naszej wagi, przecież pożywienie i tak się nie wchłonie. Jest to oczywiście bardzo błędne podejście. W jednym z badań na bulimiczkach które cierpiały na kompulsywne obżeranie, wykazano, że w przypadku wymiotów jedzenie rzeczywiście nie jest wstanie się wchłonąć w 100% (ale i tak pewna ilość się wchłania). Natomiast w przypadku przeczyszczania to nie działa, dlaczego? Ponieważ takie środki działają głównie na jelito grube czyli na ostatnie procesy trawienne, wówczas pożywienie już jest dawno wykorzystane.  U pacjentów którzy korzystali w ekstremalnych ilościach z środków przeczyszczających powodujących 5-6 l biegunki dziennie roztwór obniżył wchłanianie kalorii o kilka procent. Jest to jednak wynik nieznaczny ponieważ takie ilości zagrażają życiu.

 

Niebezpieczeństwa z przyjmowania środków przeczyszczających

Środki przeczyszczające, a dokładniej ich stosowanie wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, m.in:

 • Biegunka i odwodnienie. Środki przeczyszczające sprawiają, że z kałem wydalana jest duża ilość wody co w konsekwencji prowadzi do odwodnienia.
 • Skurcze brzucha, gazy i wzdęcia spowodowane są większą aktywnością jelit.
 • Uszkodzenie jelit. Organizm po stosowaniu środków przeczyszczających się rozleniwia, przez co po zaprzestaniu ich stosowania, będziemy cierpieć na zaparcia, a nasze jelita nie będą prawidłowo działać.
 • Uzależnienie.
 • Ponadto nudności, bóle i zawroty głowy, skurcze, zwiększone pragnienie,

 

Kto nie powinien stosować środków przeczyszczających

Stosowanie środków przeczyszczających nawet w przypadku zaparć nie powinno być stosowane w sytuacji:

 • Zapalenia wyrostka robaczkowego,
 • U dzieci poniżej 6 roku życia.
 • U kobiet w ciąży,
 • W niedrożności jelit,

 

Podsumowanie

Stosowanie środków przeczyszczających celem odchudzania jest nie tylko niebezpieczne ale i nieskuteczne. Każda obniżka wagi i uczucie lekkości po ich użyciu związana jest z wydalaniem dużej ilości wody, jeśli ją uzupełnisz waga również powróci do swojego poprzedniego stanu. Ponadto tzw. uczucie oczyszczenia (do którego starają się nas przekonać bulimicy) nie występuje, a wręcz przeciwnie gdyż wraz z wodą często wypłukiwane są cenne elektrolity. W dłuższej perspektywie na pewno nie pomoże nam to w odchudzaniu, a przyczyni sie jedynie do poważnych problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym.

Skomentuj