Tabletki antykoncepcyjne i ich wpływ na wagę

Wiele kobiet używając pigułek antykoncepcyjnych obawia się przytycia. Czy słusznie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Antykoncepcja hormonalna zawiera w sobie syntetyczne zamienniki estrogenu i progesteronu. Odpowiadają one za wiele czynników płciowych, libido, ciąże, mają one znaczenie w metabolizmie kobiet, wpływają na tkankę tłuszczową m.in. regulując lipolizę. Ważne jest też to, że hormony to naczynia połączone, często zaburzenie poziomu jednego hormonu sprawia, że inne przestają właściwie funkcjonować. Jaki więc wpływ na organizm wywiera antykoncepcja u kobiet? Czy przyczynia się do wzrostu naszej wagi? Sprawdzamy

 

Jak działają pigułki antykoncepcyjne

Syntetyczne hormony przyjmowane przy antykoncepcji powodują, że nasza przysadka mózgowa przestaje dawać sygnał do produkcji naturalnego estrogenu i progesteronu.  Dzięki temu poziom hormonów jest ustabilizowany, a gonadtropiny czyli hormony odpowiadające za owulację, myślą że owulacja już nastąpiła.  Ponadto tabletki hormonalne powodują zagęszczenie śluzu i zmniejszenie żywotności plemników.

 

Jakie wyróżniamy typy pigułek antykoncepcyjnych

Początkowo warto zaznaczyć, że istnieją różne typy i generacje tabletek, jest to bardzo istotne ponieważ każda z nich się trochę od siebie różni. Zły rodzaj dobranych pigułek antykoncepcyjnych może wywoływać objawy niepożądane w tym problemy z wagą. Rodzaj stosowanych środków, wybiera ginekolog na podstawie badań i ogólnej analizy.

Typy pigułek:

 • Minipigułki są to tabletki o jednym składniku, progestagenie  ich zadaniem jest zagęszczenie śluzu i zmniejszenie żywotności plemników (w porównaniu do pozostałych tabletek nie wpływają na owulację) Należy stosować je codziennie bez przerw o stałej godzinie.
 • Tabletki dwuskładnikowe jednofazowe, zawierają w sobie estrogen jak i progestagen. Stosuje się je 21 dni, po czym należy zrobić przerwę 7-dniową.
 • Tabletki dwuskładnikowe dwufazowe,  w opakowaniu są dwa kolory pigułek, przez pierwszy etap (10 dni) zażywamy te zawierające estrogeny, zaś przez następne 11 dni tabletki o drugim kolorze zawierające progestageny i estrogeny.
 • Tabletki dwuskładnikowe trójfazowe, są 3 kolory które zawierają różne stężenie progestagenów i estrogenów, są one dostosowane do cyklów menstruacyjnych. (należy kierować się zaleceniami producenta zawartymi w ulotce)

Rodzaje składników w pigułkach

Wiemy już, że w pigułkach antykoncepcyjnych znajduje się syntetyczny progesteron i estrogen, ale progestagen (syntetyczny progesteron) dzieli się też na mniejsze składowe, najlepiej zobrazuje to grafika poniżej:

Progesteron

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każda generacja jest inna, może więc mieć też różny wpływ na organizm.

 

Czy działanie pigułek antykoncepcyjnych jest odwracalne?

Okres przywrócenia pracy jajników i produkcji estrogenów i progesteronu trwa około 3-4 miesiące po odstawieniu pigułek. Jeśli po takim okresie będziemy odczuwali jakieś problemy np. obniżone libido, to należy udać się niezwłocznie do specjalisty.

 

Jaki wpływ na wagę wywiera antykoncepcja u kobiet

Estrogen jak i progesteron działają wielowymiarowo w szczególności na narządy płciowe, umożliwiając kobietom zajście w ciąże, dojrzewanie, odpowiadają za libido, nastrój i wiele więcej, natomiast w tym artykule  zajmiemy się ich wpływem na metabolizm i samą wagę.

Nie od dzisiaj wiadomo, że hormony i przyrost masy ciała są ze sobą ściśle powiązane, jeśli hormony nie są w równowadze możesz tyć, dzieje się tak gdy wielkość któregoś z hormonów testosteronu, estrogenu czy progesteronu jest zaburzony. Każdy z nich bowiem jest od siebie zależny, ponadto mogą mieć również pośredni wpływ na wiele innych hormonów które odpowiadają za metabolizm, np. hormony tarczycy.

 

Tabletki hormonalne mogą więc przyczynić się do wzrostu wagi, po przez:

 • Zwiększenie wrażliwości na jeden z głównych hormonów które odpowiadają za głód czyli grelinę, zwiększony głód= większe posiłki= większa waga.
 • Podwyższoną aktywność aromatazy, sprawia to, że poziom testosteronu się zmniejsza, a zwiększa estrogenu.  Przez to spada ilość mięśni, a co za tym idzie spowalnia również metabolizm.
 • Zawyżony poziom estrogenów spowalnia proces spalania tłuszczu.
 • Progestageny wpływają  na retencję (zatrzymanie) wody w organizmie, przez  to poczujemy się opuchnięci, i ciężsi.
 • Efektem ubocznym są też wahania nastroju, które wpływają czasem na podjadanie.

Większość kobiet nie doświadcza jednak żadnych negatywnych skutków. Natomiast jeśli występują to lista efektów ubocznych które pośrednio mogą wpływać na nas i naszą wagę jest większa.

 

Badania

Jedynie 31% z pośród prawie 5 tysięcy badanych kobiet uważało, że stosowane tabletki antykoncepcyjne spowodowały u nich przytycie. Przyrost masy ciała u tych pacjentek nie był jednak zależny od liczby miesięcy stosowania antykoncepcji.

W innym badaniu wieloośrodkowym przeprowadzonym w 1994 r. (na 6676 kobietach zamieszkałych w krajach europejskich) okazało się, że właśnie przyrost masy ciała był jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji ze stosowania pigułek. Podobne wyniki przyniosło badanie reprezentatywnej grupy Francuzek.

 

Jak temu zaradzić

Pierwszym najważniejszym krokiem jest udanie się do lekarze z prośbą o zmianę środków, w takim przypadku lekarz przepisze leki z mniejszą ilością hormonów w jednej tabletce, co prawdopodobnie przyczyni się do poprawy sytuacji. Jeśli jednak i to nie zadziała, warto się zastanowić jakie są przyczyny tego, że tyjemy:

 • Najczęstszym problemem jest nieodpowiednia dieta,

Usuń słodycze, tłuste potrawy, duże posiłki zamień na kilka mniejszych. Jeśli to też nie pomoże problemem może być zbyt duża ilość fitoestrogenów znajdujących się w jedzeniu, w tym celu ogranicz soję, produkty nabiałowe, kofeinę, tłuste mięso. Pij około 1.5-2l wody dziennie,

 • Wahania nastroju, stres,

Warto zadbać o trening, aerobik obniży poziom kortyzolu (hormon stresu), przyśpieszy metabolizm i ogólnie poprawi nasz nastrój.

 

 

Jeśli zainteresował Cię temat hormonów, przeczytaj również:

Jakie znaczenie w odchudzaniu i budowie mięśni ma INSULINA

Czy da się oszukać i zmniejszyć głód? Jak to robią anorektyczki

Czy warto kupić L-karnitynę podczas odchudzania?

 

Skomentuj