Skuteczne tabletki na odchudzanie? Xenical

Ostatnio poruszaliśmy tematy dwóch bardzo popularnych i kontrowersyjnych suplementów diety, dzisiaj zajmiemy się lekiem który stosuję się w walce z nadwagą, mowa tutaj o Xenicalu (Orlistat). Dla kogo wskazany jest ten środek, jak działa i na jakie efekty możemy liczyć? Sprawdzamy.

 

Co to jest Xenical ?

Xenical jest to lek dedykowany do długoterminowego leczenia otyłości i nadwagi. Stosuję się go by przyśpieszyć pozbywanie się niechcianych kilogramów, a także w sytuacji gdy jesteśmy już po odchudzaniu, w celu utrzymania efektów (zapobiega się w ten sposób efektowi jojo). Dopuszczony został do stosowania, u dorosłych pacjentów z otyłością i nadwagą przez Europejska Agencję Leków w 1998 roku oraz przez FDA w 1999 roku.

Tabletki na odchudzanie

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak działa Xenical? Odchudzanie

Lek  zawiera w sobie substancję o nazwie orlistat która działa jako inhibitor lipazy, co oznacza, że zapobiega wchłanianiu tłuszczów przez organizm ze źródeł pokarmowych. Dzieje się tak ponieważ hamuję on w żołądku i jelitach hydrolizę trójglicerydów, dzięki czemu nie rozkładają się one do monoglicerydów które organizm może wykorzystać. W rezultacie pochłaniamy mniej kalorii, a około 30 % nie zaabsorbowanych tłuszczów naturalnie wydalamy.

Lek wywiera działanie wyłącznie w przewodzie pokarmowym, gdyż wchłania się w sposób śladowy. Wchłanianie Orlistatu wynosi zaledwie 1% i ulega on efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę, nie działa więc ogólnoustrojowo.

Oprócz ułatwienia utraty masy ciała, podczas kuracji z orlistatem obniża się również nasilenie czynników ryzyka chorób układu krążenia: obniża się ciśnienie tętnicze, stężenie glukozy i cholesterolu we krwi.

 

 Jakie substancję zawiera w sobie Xenical

 • Orlistat 120 mg (substancja czynna),
 • Celuloza mikrokrystaliczna, (składnik nieaktywny)
 • Glikolan sodu skrobi, (składnik nieaktywny)
 • Siarczan laurylowy, (składnik nieaktywny)
 • żelatyna, (składnik nieaktywny)
 • Dwutlenek tytanu, (składnik nieaktywny)

 

Jakie są potencjalne skutki niepożądane?

Wszelkie dolegliwości uboczne dotyczą głównie przewodu pokarmowego, a częstotliwość ich występowania zależy od diety. Podczas stosowania Xenicalu należy dostarczać maksymalnie 30% energii z tłuszczy w przeciwnym wypadku, zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia:

 • częstszych wypróżnień,
 • luźnych stolców,
 • tłuszczowych stolców,
 • trudności w kontrolowaniu wypróżnień,
 • bólu lub dyskomfortu w odbytnicy,
 • bólu brzucha,
 • bólu głowy,
 • wzdęć

Około 50% wszystkich zdarzeń niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego związanych z leczeniem xenicalem trwa krócej niż 1 tydzień.

Pamiętaj, że w przypadku problemów po stosowaniu xenicalu należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zmianę diety bądź odstawienie środka.

 

Kto powinien unikać Orlistatu

Kobiety w ciąży lub osoby uczulone na Orlistat nie powinny przyjmować produktów, które go zawierają. Powinieneś także unikać tego składnika, jeśli miałeś wcześniej poważne:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe,
 • Problemy z pęcherzem żółciowym,
 • Niedoczynność tarczycy,
 • kamienie żółciowe lub kamienie nerkowe,
 • zapalenie trzustki,
 • chorobę wątroby,
 • chorobę nerek,
 • cukrzycę typu 1 lub typu 2,
 • zaburzenie jedzenia, takie jak anoreksja lub bulimia

 

OdchudzanieNa jakie efekty możemy liczyć?

Wpływ xenicalu na wskaźnik masy ciała (BMI) i utratę masy ciała oceniano w kontrolowanym  badaniu z udziałem  539 otyłych nastolatków (kuracja trwała 54 tygodnie). W tym badaniu ludzie zostali podzieleni na dwie grupy, pierwsza to 357 osób przyjmujących Xenical 120 mg trzy razy na dobę i drugą-182 osób otrzymujących placebo. Wszyscy uczestnicy badania mieli o 2 jednostki większe BMI niż średnia ważona w Stanach Zjednoczonych w oparciu o wiek i płeć. Wskaźnik masy ciała (BMI) był głównym wskaźnikiem skuteczności z uwagi na to, że najlepiej uwzględniał zmiany np. we wzroście u dorastających nastolatków.  Z badań wynika, że około 41% uczestników badania przyjmujących Xenical obniżyło swój poziom bmi o kilka, kilkanaście procent, w grupie zaś przyjmującej placebo 19% osób obniżyło swój poziom BMI.

 

****** Obydwie grupy nie ćwiczyły, stosowały taki sam plan żywienia******

W innych badaniach w czteroletniej obserwacji 3305 pacjentów, z których 21% miało upośledzoną tolerancję glukozy, terapia orlistatem prowadziła do ponad 11% utraty masy ciała w ciągu pierwszego roku w porównaniu do 6% w grupie placebo.

****** Obydwie grupy nie ćwiczyły, stosowały taki sam plan żywienia******

 

Ważne jest również, aby pamiętać, że musisz stracić co najmniej 5% swojej wagi trzy miesiące od rozpoczęcia przyjmowania leku; jeśli nie, musisz przestać go brać.

 

Nie jest to jednak magiczna pigułka na utratę wagi

Należy podkreślić, że xenical nie jest magicznym lekiem. Mimo potwierdzonej skuteczności w badaniach, powinniśmy też stosować dietę i ćwiczenia ponieważ orlistat jedynie przyśpiesza efekty odchudzania, blokując wchłanianie tłuszczów przez organizm, ale nie może on zastąpić rozsądnego odżywiania.

 

Jak stosować Xenical?

Xenical  jest dostępny w postaci kapsułek przyjmowanych doustnie. Zwykle przyjmuje się trzy razy dziennie z każdym głównym posiłkiem zawierającym tłuszcz. Orlistat należy brać podczas posiłku lub do 1 godziny po posiłku. W przypadku pominięcia posiłku lub braku tłuszczu można pominąć dawkę.  Stosuj xenical  zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty, jeśli czegoś nie rozumiesz zastosuj się do ulotki znajdującej się w opakowaniu. Uwaga! W przypadku gdy zapomnimy przyjąć lek w trakcie posiłku bądź jednej godziny od posiłku nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

 

Jaką dietę należy stosować podczas stosowania Xenical?

Podczas stosowania Xenicalu należy stosować dietę niskotłuszczową i unikać posiłków które zawierają ponad 30 % tłuszczów, pozbądź się więc produktów tłustych, wybieraj chude mięso, produkty nabiałowe odtłuszczone, jeśli zaś udajesz się w jakieś miejsce publiczne, poproś o przygotowanie potrawy z niską zawartością tłuszczu.

Pamiętaj również, że Xenical zmniejsza wchłanialność tłuszczu a co za tym idzie witamin które się w tym tłuszczu rozpuszczają (witamina A, witamina D,E i witamina K), dlatego warto zakupić suplement witaminowy i stosować go raz dziennie przed snem by uzupełnić ewentualne niedobory.

 

dieta danie

 

 

Podsumowanie

Badania wskazują, że użytkownicy tracą więcej masy ciała podczas stosowania orlistatu i diety niskokalorycznej w porównaniu do osób, które  zmniejszają tylko spożycie kalorii. Ponadto osoby które stosowały xenical, częściej utrzymywały swoją niższą wagę w porównaniu do osób które stosowały placebo. Należy też zaznaczyć, że badania wskazują na obniżkę wagi tylko w przypadku diety, natomiast gdy do tego zastosujemy trening nasze wyniki z całą pewnością będą dużo lepsze.

 

Skomentuj