Zielona herbata na odchudzanie?

 

Zielona herbata często dodawana jest do suplementów wspomagających odchudzanie. Czy korzystanie z niej jest uzasadnione? Czy przyczyni się to do szybszej redukcji masy naszego ciała? Sprawdzamy.

Spis treści:

 1. Czym jest Zielona herbata.
 2. Skąd rosnąca popularność Zielonej herbaty.
 3. Składniki Zielonej herbaty.
 4. Jak zielona herbata ma nam pomóc w odchudzaniu? Przeciwutleniacze.
 5. Badania Zielona herbata choroby krążenia.
 6. Badania Zielona herbata wątroba i nerki.
 7. Badania Zielona herbata, a walka z nowotworami.
 8. Badania Zielona herbata odchudzanie.
 9. Czy zielona herbata pomoże nam schudnąć?
 10. Zielona herbata vs Czarna herbata odchudzanie.
 11. Czy zielona herbata obniży poziom glukozy? INSULINOWRAŻLIWOŚĆ.

 

Czym jest Zielona herbata

Zielona herbata to rodzaj napoju przygotowanego z liści  Camellia sinensis pochodzących z Azji, głównie Chin, Japonii i Wietnamu. Od swojej popularniejszej w Europie czarnej koleżanki, różni się sposobem przygotowania (nie podlega fermentacji), smakiem i właściwościami. Obecnie wyróżniamy kilkanaście odmian japońskich, chińskich i indyjskich zielonej herbaty.

Zielonaherbataodchudzanie

 

Skąd rosnąca popularność Zielonej herbaty

Zielona herbata co raz częściej stosowana jest w naszym kraju z uwagi na jej prozdrowotne właściwości.  Ma ona być świetnym spalaczem tłuszczu, przyśpieszającym nasze odchudzanie. Ponadto jak twierdzą jej wielbiciele zwalcza nowotwory, choroby krążenia, obniża cholesterol, itp.

 

Składniki Zielonej herbaty

Głównym składnikiem zielonej herbaty jest kofeina, której wielkość zależy od odmiany i kraju pochodzenia rośliny (najwięcej kofeiny ma odmiana Gyokura i Sencha). Oprócz niej, zielona herbata zawiera w sobie również duże ilości przeciwutleniaczy, którym przypisuję się korzystne dla zdrowia wartości. Najistotniejszym antyoksydantem znajdującym się w zielonej herbacie jest galusan epigallokatechiny (EGCG). Filiżanka zielonej herbaty da Ci  od 20 do 35 mg EGCG.

Ilość EGCG Ilość kofeiny (jedna filiżanka)
Zielona herbata 7380 mg/100 gram 30-100 mg (zazwyczaj około 40 mg)
Biała herbata 4245 mg/100 gram 50-60 mg
Czarna herbata 936 mg/100 gram 60-80 mg
Kawa brak 90-140 mg

 

Jak zielona herbata ma nam pomóc w odchudzaniu? Przeciwutleniacze

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba wyjaśnić czym są przeciwutleniacze i jak działają, ponieważ to im przypisuję się, zbawienną moc zielonej herbaty.

W procesie oddychania płuca pobierają cenny dla nas tlen, który wiąże się z hemoglobiną krwinek czerwonych, która następnie wykorzystywana jest przez nasze tkanki. Niestety ale w tym cyklu powstają również szkodliwe i reaktywne formy tlenu.  Należą do nich wolne rodniki, które biorą udział m.in. w powstawaniu nowotworów i uszkadzaniu komórek. Przeciwutleniacze więc jak sama nazwa wskazuje, hamują niebezpieczne związki powstałe w procesie utleniania. Zielona herbata przepełniona katechinami i kofeiną ma:

 • obniżać nasz apetyt,
 • przyśpieszać metabolizm,
 • zwiększać spalanie tłuszczów nagromadzonych w naszym organizmie.

Rycina poniżej przedstawia w uproszczonej formie główne katechiny zielonej herbaty.

Antyoksydanty rycina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badania Zielona herbata choroby krążenia

Badania przeprowadzone w Japonii na grupie ponad 40 tysięcy ludzi wykazały, iż osoby pijące jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, rzadziej umierały na choroby związane z układem krążenia (około 20%). Podobne wnioski zostały opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health w 2011 roku w którym badaniu wzięło udział  80 tysięcy kobiet i tak jak w Japonii, odsetek umieralności związanych z krążeniem był kilkanaście procent niższy.

 

Badania Zielona herbata wątroba i nerki

W czasopiśmie Chemical Research in Toxicology eksperci z Uniwersytetu w New Jersey stwierdzili, że w dużych ilościach, polifenole są szkodliwe dla wątroby i nerek, dlatego picie ponad 9 filiżanek zielonej herbaty może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

W 2017 roku, pojawiły się badania w których u kobiet przyjmujących ekstrakt z zielonej herbaty, podwyższał się poziom szkodliwych enzymów wątrobowych, jest to oznaka wskazująca na możliwe uszkodzenia wątroby.

W 2018 r. na podstawie przeglądu z badań, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że dzienne spożycie 800 mg zielonej herbaty lub więcej może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

 

Badania Zielona herbata, a walka z nowotworami

Przeciwutleniacze obecnie uznawane są za potencjalne cząsteczki które są w stanie zapobiegać nowotworom. Niestety badania tego nie potwierdzają. W 2009 roku zostało opublikowanych 51 badań, w z udziałem ponad 1.5 mln ludzi. Eksperyment miał sprawdzić czy zielona herbata jest w stanie zapobiegać rozwojowi komórek rakowych, wątroby, trzustki,  piersi, okrężnicy. Na ich podstawie wysnuto wnioski, iż nie ma żadnych przesłanek by uznać zieloną herbatę jako skuteczną w walce przeciw nowotworom.

zielonaherbata

 

Badania Zielona herbata, odchudzanie

Badania opublikowane na łamach czasopisma Clinical Nutrition w 2016 roku, wykazały iż grupa przyjmująca ekstrakt z zielonej herbaty w dawce dziennej 1350 mg (około 15 filiżanek) przez okres 3 miesięcy, schudła około jednego kilograma. Natomiast druga grupa która przyjmowała placebo zrzuciła średnio 2 kilogramy. Zielona herbata nie ma więc żadnych właściwości odchudzających. Ale czy na pewno?  No nie do końca, ponieważ pod postacią „ekstraktu z zielonej herbaty” może się kryć postać izolowana, tzn. że nie są to same liście tylko wyodrębnione katechiny najczęściej ECGC. Dlaczego różnica jest istotna? Ponieważ liście zawierają w sobie dawkę kofeiny która stymuluję termogenezę, natomiast jeśli ekstrakt nie zawierał pobudzającej kofeiny to wynik może być niemiarodajny.

W innym badaniu z 2005 roku wykazano, że ilość spalonych kalorii przy tej samej diecie, była zależna od ilości przyjętej kofeiny wraz z zieloną herbatą. W grupie z większą dawką kofeiny (ponad 300 mg na dzień), obniżono wagę o ponad 20% więcej niż w przypadku niskiego poziomu kofeiny. Ponadto wykazano również, że utlenianie tłuszczu zwiększa się jedynie przez okres 2 godzin.  Głównym czynnikiem wykorzystywania tłuszczy jako energii była kofeina (zwiększanie dawek EGCG nie przyniosła znaczących zmian).

W 2008 roku pojawiły się również Japońskie badania w których przyjmowano ekstrakt z zielonej herbaty 3 razy na dobę w dawce po 400 mg. Przebadano wówczas 78 otyłych kobiet przez okres 3 miesięcy. Naukowcy nie dostrzegli obniżenia wagi wśród pacjentów.

W 2005 i 2007 roku opublikowano dwa badania, zlecone z ramienia Nagao Natural Environment Foundation, w których wykazano, iż przyjmowanie 580-630 mg/dzień katechin wraz z zieloną herbatą po okresie 3 miesięcy przyczyniło się do obniżenia wagi średnio o 1,5 kg .

 

Czy zielona herbata pomoże nam schudnąć?

Podsumowując, dochodzimy do wniosku, że to dzięki kofeinie zawartej w zielonej herbacie, odchudzanie z tym suplementem jest korzystniejsze.

 

Zielona herbata vs Czarna herbata odchudzanie

W kontekście odchudzania zamiana czarnej herbaty na zieloną nie przyczyni się do przyśpieszenia tego procesu, ponieważ czarna herbata ma zazwyczaj w sobie większą dawkę kofeiny niż zielona.

 

Czy zielona herbata obniży poziom glukozy? INSULINOWRAŻLIWOŚĆ

Z licznych treści w sieci możemy przeczytać, że zielona herbata obniża wyrzuty glukozy po posiłku (co może być pomocne przy insulinooporności). Badania na myszach zrobione przez naukowców z Penn State, wykazały, że antyoksydant EGCG, obniżył poziom glukozy, ale jedynie po posiłkach bogatych w skrobię po przez zaburzenie w jej wchłanianiu. Czy jest to korzystne? Na ten moment ciężko powiedzieć ponieważ nie wiemy właściwie co się dzieję z taką skrobią, która przecież może niekorzystnie wpływać na organizm. (Obecnie nie ma badań na ludziach)

Skomentuj